Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Interaktivní hračky

Jak vybrat interaktivní hračku?

 
Vyberte tu nejvhodnější interaktivní hračku pro své dítě.
 
 
 
 
Děti milují hračky, které reagují na jejich podněty. Než začnete s výběrem interaktivní hračky, ujasněte si, co od ní očekáváte. Výuku a vzdělání? Zábavu? Nebo obojí?
Dobře zvolená interaktivní hračka dítě motivuje ke hře a rozvíjí ho. Vybírat můžete z široké nabídky podle věku, zaměření dítěte, motorických schopností a samozřejmě také podle ceny.
 
 
 
 

Na co se zaměřit

 
Stejně jako u každé hračky i u té interaktivní jsou hlavními kritérii při výběru věk a pohlaví dítěte.  Důležitá je i naše představa o velikosti hračky.
 

Věk

Budeme potřebovat jednoduchou hračku pro batole nebo sofistikovanou hračku pro starší dítě? 
 
•  do 1 roku – pro miminka jsou nejdůležitějšími smysly sluch, hmat a zrak. Ty se v prvních měsících života rychle rozvíjejí a dobře zvolená hračka tomu může napomoci. Vše, co je měkké, šustivé, zvonící, barevné, třpytivé… je pro nejmenší děti zajímavé. Zvukové efekty mohou dítě buď stimulovat k objevování, nebo naopak uklidňovat a uspávat.
 
• pro batolata – hračky pro děti od jednoho do tří let rozvíjejí smysly, motoriku i paměť. Na řadu přicházejí tvary, barvy, zvuky zvířat a jednoduchá čísla. Děti objevují příčinu a následek. „Co se stane, když zmáčknu toto tlačítko? Stane se to příště znovu?“
 
• pro předškoláky – hračky pro předškoláky nabízejí sofistikovanější formu zábavy a možnost řešit složitější problémy. Zde už často hraje roli, zda vybíráme hračku pro dívku nebo pro chlapce.  
V tomto věku děti zaujme například hra na něco (na maminku, na policajta), péče o někoho (například o interaktivní zvířátko) nebo řešení přiměřeně složitých logických úloh. Ty mohou pomoci i s přípravou do školy.
 
• pro školáky – interaktivní hračky pro školní děti jsou často velmi sofistikované a dokážou zabavit i dospělého. Probouzejí zájem o moderní technologie. Reagují například na pokyny udílené hlasem nebo za pomoci dálkového ovládání, jiné mají schopnost se učit a podle naučeného reagovat. 
 
 
Ať už vybíráte hračku pro jakýkoli věk, naprosto zásadní samozřejmě je, aby se hračka dobře držela a byla vyrobena z pevných a kvalitních materiálů. Vždy proto hlídejte uvedené certifikace. Pokud na výrobku najdete označení CE, můžete si být jisti, že splňuje všechny požadavky na bezpečnost, zdravotní nezávadnost a ochranu životního prostředí.
 
 

Pohlaví

Existuje celá řada hraček typických pro holky či kluky, i když to samozřejmě neplatí stoprocentně a děti nás dokážou překvapit svým zájmem „napříč genderovým rozdělením“. Stejně tak lze pořídit veliké množství interaktivních hraček, u nichž pohlaví dítěte nehraje roli a jsou tzv. unisex.
 
 
Nezávisle na pohlaví děti milují hračky, které jsou měkké (mluvící plyšáci), které jim přináší nové poznání (čtecí tužky, mluvící knížky) nebo třeba vše, co se podobá elektronice pro dospělé (dětské foťáky, počítače, usínací lampičky).
 
 

Velikost

Mezi interaktivními hračkami najdeme drobné i rozměrné typy. Od kapesních digitálních her až po obrovské plyšové medvědy a elektronické roboty v životní velikosti. 
 
Velikost ovlivňuje i vhodnost hraček pro určité věkové skupiny dětí, protože hračky s malými dílky nejsou vhodné pro nejmenší děti, které by mohly drobnou součástku spolknout – na balení by mělo být vždy upozornění týkající se věku.
 
U hraček je třeba zvážit, zda ji dítě, pro které je určena, může vzhledem k velikosti a schopnostem uchopit, případně unést. Některé hračky jsou v reálných velikostech (například stoleček), další jsou zmenšeniny (nábytek do domečku pro panenky). 
 
 
 
   
 

Napájení 

 
Z praktického hlediska je důležité brát při výběru interaktivní hračky ohled i na způsob napájení. Většina hraček potřebuje ke svému fungování tužkové baterie, které mohou a nemusí být součástí balení. Nejčastěji dvě až čtyři, výjimečně až šest.
 
 
Některé typy hraček (např. tablety apod.) jsou opatřeny nabíječkou.
 
 
 
     
 

Tipy na nákup

 
Mezi interaktivními hračkami najdete mnoho druhů plyšáků, robotů a robo zvířat, ale i knížky a napodobeniny elektroniky. Pojďme se podívat na nejoblíbenější druhy interaktivních hraček. U každého z těchto typů najdete v nabídce více kvalit i cenových hladin, výběr tak je velmi rozmanitý.
 
 
 

 

Hračka jako dárek

 
Může nastat situace, kdy nekupujete interaktivní hračku pro vlastní dítě, ale jako dárek. Dobré je zohlednit pohlaví dítěte, u menších jeho motorické schopnosti a u větších hlavně konkrétní zájmy.
 
Chybu neuděláte, když si pročtete recenze a poradíte se s rodiči vrstevníků obdarovaného. Dobře vybraná hračka může být vzpomínkou na celý život. 
 
Porovnat interaktivní hračky